Facebook beyin takımından Tomas Mikolov


​öğrencilerle bir araya geldi

Mevlâna Üniversitesi, Facebook beyin takımında bulunan Tomas Mikolov'u ağırladı. Öğrenciler ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiren Mikolov, dil modellemesi ve yapay zekâ üzerine yaptığı çalışmalardan bahsetti. California'da Google'da çalıştıktan sonra 70'e yakın bir ekibin birlikte çalıştığı Facebook araştırma takımına geçtiğini belirten Mikolov,  Facebook'un gelecekteki projeleri ile bilgi verdi. Facebook'un sanal gerçeklik (Virtual Reality) projesinin olduğunu dile getiren Mikolov, "Ayrıca insan etkisi olmadan yolda gidebilen araçların (Sole Driver System) geliştirilmesi de Facebook'un projeleri arasındadır" şeklinde konuştu.

Yapay zekâdan yola çıkarak insanın bilgisayara karşı aşkından bahsedilen 'HER' (Aşk) filminde anlatıldığı gibi gerçek hayatta da böyle bir şeyin zamanla olup olamayacağı sorusu üzerine konuşan Mikolov, insan ve hayvan biyolojik birer varlık olduğu için bilgisayarların o seviyede bir standart yakalamasının çok mümkün olamayacağını düşündüğünü belirtti. Mikolov, çok yakın zamanda bu yönde çalışmaların ne kadar çok ilerlediğini göreceksiniz fakat insan ve bilgisayarın filmdeki gibi duygusal olarak birbirlerini beşeri bir ilişki duymasının zor olduğunu vurguladı.

Hedeflerinizde ısrarcı olun

Öğrencilere gelecekleri adına tavsiyelerde bulunan Tomas Mikolov, kendisinin 33 yaşında olduğunu ve hedeflerine doğru ısrarlı bir şekilde yürüdüğü belirtti. Hedeflerde ısrarcı olunması gerektiğini vurgulayan Mikolov, "Çalışmalarınızda yorgunluk gösterip bırakmayın" dedi. Öğrencilere basit ama önemli konularda çalışmaları konusunda telkinlerde bulunan Mikolov, karışık durumların öğrencilerde yılgınlık oluşturabileceğini dile getirdi. Çalışmaların mutlaka insanlarla paylaşılması gerektiğini düşünen Mikolov, "Bilimsel aktivitelere katılarak farklı fikirlerle buluşun ve elde ettiğiniz sonuçlarla daha iyisine ulaşmaya çalışın" şeklinde tavsiyeler sundu.

Söyleşi sonrası Tomas Mikolov'a hediye takdim edilirken, Mikolov, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar