Seydişehir NEÜ Önemli Bir Projeye Daha Öncülük Ediyor


​Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Seydişehir Meslek Yüksekokulu (SMYO)
Mekatronik programı tarafından, Elektromobil tasarımlı FATİH isimli araç üretildi.

NEÜ Seydişehir Yerleşkesinde araçla ilgili yapılan tanıtımda proje yürütücülüğünü üstlenen SMYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Arıkan: "Necmettin Erbakan Üniversitesinde görev yapan proje akademik danışmanlarımız ve öğrencilerimizin hazırladığı, en az enerji harcayan elektrikli araç tasarımını amaçlayan 'Elektro Mobil Projesi' TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu. 2016 yılı içerisinde çalışmaya başlanılan projemiz Elektromobil tasarımlı ve FATİH isimli aracın yapımını tamamlandık. Ülkemizin 2023 hedeflerine baktığımızda elektrikli ve yerli aracımızı çok daha önce üretmemiz gerekirdi. Bu proje ile Üniversitemizin bu işe ön ayak olması beni daha da gururlandırıyor." dedi.

Üniversitenin ana misyonlarından bir tanesinin de bu tür projelere öncülük etmek olduğunu belirten Arıkan, belli teknolojik alanlarda NEÜ'nün söz sahibi olmasını istediklerini söyledi.

Prof. Dr. Arıkan proje için TÜBİTAK'tan ve NEÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) koordinatörlüğünden destek alındığını, üretilen araçla yerli üretime dikkat çekmek olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker'in projeye desteklerinin hep sürdüğünü kaydeden Arıkan, çalışmada üstün gayret sarf eden akademik danışman kadroya, teknik personele ve takımda yer alan öğrencilere teşekkür etti.

Üretilen araç, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından organize edilen ve 1-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında  "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla yapılacak olan Alternatif Enerjili Araç Yarışlarının 12.sinde görücüye çıkacak. Yarışların yabancı takımların da katılımına açık olacak şekilde düzenlenmesi planlanıyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar