KARATAY BELEDİYESİ ÇEVRE DOSTU PROJELERLE DOĞAYI KORUMAYA DEVAM EDİYOR


Kentsel dönüşümde Türkiye'nin örnek belediyelerinden olan Karatay Belediyesi, modern şehirleşmenin neden olduğu enerji ihtiyacını, yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılamak için hayata geçirdiği Güneş Enerjisi Santrali ile Olimpiyat Parkı'nın elektrik ihtiyacının %85'ini karşılıyor.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli Güneş enerjisi Santrali ile ilgili yaptığı açıklamada Tatlıcak Mahallesinde kurulan Güneş enerjisi Santrali ile Olimpiyat Parkı'nın elektrik yükünün büyük oranda hafiflediğini söyledi. Başkan Hançerli    Güneş Enerjisi Santrali 3.770 m2 arsa üzerine kurulduğunu ve  1.218.940 TL mal olduğunu belirtti. Başkan Hançerli "Güneş Enerjisi Santrali yıllık enerji tüketimi 432,232kwh olan ve yaklaşık 99.950,00 TL civarında elektrik tüketim maliyeti bulunan Olimpiyat Parkı'nın enerji ihtiyacının %85'ini karşılayarak yaklaşık 84.900,00 TL tasarruf sağlıyor. Söz konusu güneş enerjisinden elektrik üretimi her biri 100Wattlık yaklaşık 4.300 adet ampulün enerji tüketimine eşit elektrik üretimi sağlıyor. Mevlana Kalkınma Ajansı ile birlikte ortak yürütülen çalışma ile çevre sağlığı için de büyük öneme sahip."dedi.

Başkan Hançerli, günümüzde en büyük temel ihtiyaçlardan biri haline gelen enerjinin doğaya ve insan sağlığına zarar vermeden üretiminin önemini vurgulayarak; yeryüzüne her yıl düşen güneş ışınım enerjisinin, yeryüzünde şimdiye kadar belirlenmiş olan fosil yakıt haznelerinin yaklaşık 160 katı olduğunu dile getirdi. Karatay'ın güneşli gün sayısı ve güneş ışınlarının düşme açısı bakımından şanslı bir coğrafi konuma sahip olduğunu belirten Başkan Hançerli, gelecek nesillerin yaşamlarını doğayı tüketmeden sürdürebilmeleri için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının önemine değindi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar