SOSYAL MEDYANIN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ KONUŞULDU


Karatay Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bu yıl 6.sı düzenlenen Karatay Konferansları 'Günümüzde Sosyal Medya Kullanımı' konulu konferansla devam ediyor.

Karatay Belediyesi kültürel faaliyetler kapsamında, KTO Karatay Üniversitesi, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile 'Günümüzde Sosyal Medya Kullanımı' semineri düzenledi. KTO Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İletişim ve Tasarım Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Bingöl tarafından gerçekleştirilen 'Günümüzde Sosyal Medya Kullanımı' konulu konferansa  öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Karatay Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen konferansın sunuculuğunu KTO Karatay Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Ali Bozgedik yaptı.  Yrd. Doç. Dr. Bülent Bingöl'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansta; çağın en işlek bilgi alış veriş merkezleri arasında sayılan sosyal medyanın toplum üzerindeki etkileri, hayatımızı nasıl değiştirdiği, mahremiyet, narsizm çıkmazlarındaki sosyal medya kullanıcılarının sanal varlıklarının karakterlerine olan yansımaları gibi pek çok konuya değinildi.

Teknolojinin hayatın hemen her alanına entegre olduğu bir dönemde, bu entegrasyon sürecine hızlıca uyum sağlayarak şahitlik ettiklerini belirten Bülent Bingöl: "Akıllı telefonlar ve tabletler, kolay ve ucuz internet erişimi sunarak bu materyallerin yaygın kullanımını sağlayan GSM şirketleri sayesinde artık çoğumuzun birkaç farklı sosyal ağda sanal varlığı, sanal kimlik yerine geçen ve 24 saat online olabilen profilleri ve tıklayabileceği paylaş butonları var. Bu durum bilgi kirliği sorununu da meydana getiriyor" dedi.  Sosyal medya ve akıllı telefon kullanımı yönünde bir takım uyarılarda bulunan Bingöl, sosyal medya kullanma bilinç ve kültürünün edinilmediğini, bu alanda ne tür tehditlerin ve risklerin olduğu konusunda toplumda bir farkındalık probleminin olduğunu söyledi.

Her türlü bilgi, belge ve fotoğrafın kısıtlanmadan sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldığını aktaran Bingöl, şu uyarılarda bulundu: "Sosyal medya platformları tamamen yabancı çözümlerdir ve bu verilerimizin, bilgilerimizin tamamı yabancıların elindedir. Oralarda saklanıyor, kaydediliyor, tutuluyor. Siz onları silseniz bile aslında onlar silinmiyor, onların veri tabanında muhafaza ediliyor. Günü geldiğinde de nerede, ne zaman, hangi amaçla bunların kullanılacağını bilmiyoruz. Dolayısıyla, hem yetişkinlerimiz, hem de gençlerimizin olabildiğince sosyal medyada önemli olan, kritik olan bilgi ve belgelerini paylaşmaması gerekiyor. Hiçbir şekilde güvenliği yoktur. Ailelere çok ciddi görevler düşüyor. Sadece çocuklar değil, anne, babalarımızın da bu konuda farkındalığa ihtiyacı var."

 Seminerin sonunda Karatay Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Yrd. Doç. Dr. Bülent Bingöl'e çiçek takdim edildi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar