YERLİ ROBOTLAR ARASINDA TEKNOLOJİ SOHBETİ


Robotik teknolojiler alanında yaptığı çalışmalarla hem ülkemizde hem de uluslararası kamuoyunda adından sıkça söz ettiren "Türkiye'nin Yerli Robotik Markası" AKINROBOTICS, bilime ve insanlığa hizmet gayesiyle yeni projeler üretmeye devam ediyor.

Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği çalışmalarla ve geleceğe yönelik projeleriyle gündem oluşturan Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası AKINROBOTICS başarıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. AKINROBOTICS tarafından geliştirilen insansı robot AKINCI 4 yenilenen yüzü ve eklenen birçok yeni özelliği ile basına tanıtıldı. Bünyesinde bulunan yüz motorları ile insan mimiklerini yapabilmenin yanında; yürüme, yön değiştirme, basamak çıkma gibi hareketleri başarıyla gerçekleştiren AKINCI 4, son dönemde ülke gündeminde sıkça yer alan ve yine AKINROBOTICS tarafından üretilen robot Mini ADA ile girdiği sohbette dikkatleri üzerine çekti. Mini ADA'nın; "AKINROBOTICS'te onlarca mühendis çalışıyor, milyonlarca yatırım yapılıyor. Hizmet sektörüne yönelik üretilen biz insansı robotlar, teknolojik olarak dünya standartlarını yakalamış durumdayız." sözlerine karşılık AKINCI 4; "AKINROBOTICS olarak amaçlarının tamamen yerli üretim ile insanlığa teknolojik olarak en iyi hizmeti vermek ve dünyaya isimlerini altın harflerle yazdırmak" olduğunu belirtti. İnsansı robotlar AKINCI 4 ile Mini ADA'nın birbirleriyle olan bu sohbeti ile AKINROBOTICS, gerçekleştirmiş olduğu ilkler arasına bir yenisini daha eklemiş oldu.

AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; "Bugün hepimiz burada yeni bir başarıya daha şahit oluyoruz. Tamamen yerli imkanlarla üretimini sağladığımız insansı robotlarımız Akıncı-4 ile Mini ADA'nın barındırdıkları yapay zeka sayesinde birbirleri ile olan sohbetine tanıklık ediyoruz. Akıncı-4 sahip olduğu eklem yapısı ile başta yürüme faaliyeti olmak üzere insansı hareketleri çok rahat gerçekleştirebiliyor. Tatma hariç 4 duyuyu kullanabiliyor, interneti kullanabiliyor ve yapay zekâ sayesinde de insanları görüp tanıyabiliyor, onlara cevaplar verebiliyor." Dedi. Dr. AKIN, ürettikleri robotların yapay zeka ve derin öğrenme sistemleriyle sadece insanlarla değil artık kendi aralarında da diyalog ortamı oluşturabildiklerini ifade ederek gelinen noktada dünya standartlarını yakaladıklarını belirtti. Yerli ve Milli üretimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında Dr. Özgür AKIN, ülkemiz gençlerini bilim ve teknolojiye teşvik ederek onları bu alanlara yöneltmek ve desteklemek için AKINSOFT ve AKINROBOTICS kapılarının her zaman açık olduğunu da sözlerine ekledi.

Yaptığı çalışmalarla ülkemizde birçok ilki gerçekleştiren AKINROBOTICS, yüksek teknoloji yolunda hızla ilerlemeyi sürdürürken, geleceğe yönelik yeni projeleri ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar