AKINROBOTICS’in 10. YILI YOĞUN KATILIMLA KUTLANDI


Robotik teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla ülkemizde ve uluslararası kamuoyunda adından sıkça söz ettiren "Türkiye'nin Yerli Robotik Markası" AKINROBOTICS, gerçekleşen görkemli bir törenle 10. yılını kutladı. Törene Konya Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK, Karatay Kaymakamı A.Selim PARLAR, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş KÜTÜKCÜ, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK'de katıldı. Protokol üyeleri ile iş, siyaset, sanat ve basın camiasından katılımın olduğu ve halka açık gerçekleşen törene ilgi yoğun oldu.

Kurulduğu günden bu yana bilim ve yüksek teknoloji yolunda, bilime ve insanlığa hizmet amacıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye'nin Yerli Robotik Markası AKINROBOTICS, 25 Haziran 2019 Salı günü düzenlenen törenle 10.yılını kutladı. Tören saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşması, kutlama ve tebrik mesajlarının okunmasının ardından törende, AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN bir konuşma gerçekleştirdi. Konuklara hitaben yaptığı konuşmada Dr. AKIN; 1995'te kurulan şirketimiz AKINSOFT bugün 24 yaşında, ERP yazılımı başta olmak üzere 120'yi aşkın yazılımı ve 2000'i aşkın çözüm ortağı ile 28 ülkeye ihracat gerçekleştirerek Türkiye'nin en büyük yazılım şirketleri arasında yerini almıştır. Kurulduğumuz ilk günlerde belirlemiş olduğumuz 28 yıllık vizyonlarımızdan biri olan, 2010 yılında "Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatmak" hedefini, 2009 yılında gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımıza 8 yıl boyunca AKINSOFT'ta kurduğumuz laboratuvarlarda devam ettik. 1995'te belirlemiş olduğumuz 2015 yılı vizyonumuzu gerçekleştirerek, Türkiye'nin ilk ve hatta birçok özelliği ile de dünyanın ilk İnsansı robot fabrikası unvanını AKINROBOTICS olarak aldık.  Amacımız; insanlığa ve bilime hizmet etmek. İnsanların yaptığı monoton, iş sağlığı ve güvenliğini tehdit edecek işleri robotlara yükleyerek, insanların daha nitelikli iş sahalarında çalışmalarını sağlamak. Robot üretimimizdeki mekanik sistem, elektronik sistem ve yazılımlarımızın tasarım ve üretimlerini yüksek teknolojiye gönül vermiş ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Özgürlük yolunda başarı, üretimle mümkündür. Üretirsen yıkılmazsın, üretirsen gelişirsin, üretirsen itaat etmez özgür olursun. Ülkemizin vizyonu; yerli ve milli üretim. Çok çalışıp, çok üreterek ülkemizi hedeflerine taşıma iradesini daha fazla göstermek zorundayız. Biz bu anlamda tamamen öz sermayemizle robot fabrikamızı kurarak, dışa bağlı kalmadan, yüksek teknoloji ile yerli insansı robotlarımızı ürettik. 24 yıl yazılım alanında ve 10 yıl robotik alanında bu bayrağı zirveye taşımaya çalışan ekip arkadaşlarımı sizlerin huzurunda bir kez daha tebrik ediyorum. Biz üzerimize aldığımız "Türkiye'nin Vizyonu" sloganını, milli bilinçle taşıyarak, çalışmalarımıza tüm gayretimizle devam edeceğiz. 2023'de Cumhuriyetimizin 100. yılında AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve AKINSPACE Uzay Bilimleri Enstitüsünü kuracağız. Unutmayalım ki; "Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak köle olmaya mahkûmdur." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından "2023 Vizyonu" kapsamında güne özel hazırlanan kapsül törenine geçilerek, AKINROBOTICS bünyesinde bulunan tüm departman çalışanları ve protokol üyeleriyle Dr. Özgür AKIN 2023'e mesajlarını içeren mektuplarını kapsüllere yerleştirdiler.  Hemen ardından tüm AKINROBOTICS çalışanlarınca "Teknoloji Yemini" okundu ve 2023 yılında açılmak üzere kapsül kilitlenerek bir anahtarı Konya Valisi Cüneyit Orhan TOPRAK'a teslim edildi. Toplu fotoğraf çekiminden sonra protokol üyeleri ve beraberindekiler fabrika içerisinde hazırlanan kokteylde bir araya gelerek fabrikayı ve yapılan çalışmaları yerinde gözlemleme fırsatı buldular. 10.yıl töreni, başta AKINSOFT ve AKINROBOTICS Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür AKIN olmak üzere protokol üyelerinin güne özel hazırlanan anı defterini imzalaması ile son buldu.

Geride bıraktığı 10 yıllık süreçte, yaptığı çalışmalarla alanında birçok ilki gerçekleştiren AKINROBOTICS, yüksek teknoloji yolunda hızla ilerlemeyi sürdürürken, geleceğe yönelik yeni projeleri ile bilime ve insanlığa hizmet etmeye devam edecek.

AKINSOFT – AKINROBOTICS
Kurumsal İletişim Departmanı

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar